Meşru Müdafaada Sınırın Aşılması

Bir önceki yazımızda ifade edildiği üzere meşru müdafaa ile ilgili olarak en önemli husus yapılan savunmanın saldırı ile orantılı olmasıdır. Fail tarafından orantılı bir savunma gerçekleştirilmediği takdirde meşru müdafaada sınırın aşılması söz konusu olacaktır.

TCK md 27/2 Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” şeklindedir.

Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan kaynaklanmış ise fail cezalandırılmayacaktır. Ancak bu noktada fail bakımından beraat kararı verilmeyecek, ceza verilmesine yer olmadığı kararı verilecektir.

Bu noktada şu husus ifade edilmelidir ki; meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise kişi cezalandırılamaz. Kişinin içerisinde bulunduğu ortam, psikolojik durum, korku, telaş ve endişe gibi durumlar meşru müdafaada sınırın aşılıp aşılmadığı noktasında önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm soruları iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.